A Fan's Guide to Georgia 2A-A Sectional Tournament at Greater Atlanta Christian School

We are excited to once again bring you "A Fan's Guide" to the GHSA Sectional Tournaments that are taking place this coming weekend across Georgia.  We are disappointed that the GHSA did not allow southeastwrestling.com to cover any of the events.  As a result, we are unable to provide any pics or follow-up coverage after each sectional tournament.  Regardless, we are pleased to provide the casual fan an insiders look into each bracket and what may (or may not) happen over the course of the weekend.  We make no predictions about who will win or qualify for next week's state tournament.  For each weight class we provide a few bulletpoints to watch and then a copy of the bracket (which you can see for yourself on trackwrestling.com).  Each weight class features:

  • Favorite: Our favorite to win the weight class based on this past season and past performance.
  • Contenders: A list of wrestlers that should challenge the favorite for the top step on the podium.
  • Best 1st round match: The match we believe will be the closest during the 1st round of action.
  • Darkhorse: A wrestler that did not win his/her area, but has all the tools to knock off everyone and take the top step.
  • Predicted Finals Match: Obviously who we believe will be in the finals.

NOTE:  SQ = 2015 State Qualifier; 1st = 2015 State Champ; 2nd = 2015 State Runner-up, etc.

Also if we knew the duals between the top teams from the state duals we would probably have a better idea of whether two wrestlers from top programs have already met.  Most of this information is based on tournaments we have seen throughout the season.

Area 3

  • Armuchee
  • Chattooga
  • Coosa
  • Dade County
  • Darlington
  • Gordon Lee
  • Holy Innocents'
  • Lovett
  • Model
  • Pace Academy

Area 4

  • Greater Atlanta Christian
  • Greene County
  • Monticello
  • Oglethorpe County
  • Rabun County
  • Riverside Military
  • Social Circle
  • Union County
  • Washington Wilkes
  • Wesleyan

106 lbs.

  • Favorite: Josh Engstrom (Social Circle)
  • Contenders:
    • Dalton Blankenship (Darlington)
    • Walker Byrd (Model)
    • Noah Faubli (Monticello)
  • Best 1st Round Match: Robert Wilkes vs. Noah Faubli
  • Darkhorse: Alex Barrett (Union County)
  • Finals: Blankenship vs. Engstrom

 

113 lbs.

  • Favorite: Kyle Morris (Social Circle) - 3rd @ 106
  • Contenders:
    • Colton Woods (Darlington)
    • Kendall Byrd (Model) - 4th @ 106
    • Harrison Dearth (Wesleyan)
  • Best 1st Round Match: Luke Purdy vs. Harrison Dearth
  • Darkhorse: Luke Purdy (Armuchee)
  • Finals: Woods vs. Morris

 

120 lbs.

  • Favorite: Grainger Reeves (Lovett) - 3rd @ 113
  • Contenders:
    • Easton Mathis (Armuchee) - 2nd @ 113
    • Jackson Wheeler (Social Circle)
    • Sam Collins (Greater Atlanta Christian)
  • Best 1st Round Match: Sam Collins vs. Keegan Donahoo
  • Darkhorse: Keegan Donahoo (Holy Innocents) - SQ @ 113
  • Finals: Reeves vs. Mathis

 

126 lbs.

  • Favorite: Levi Leach (Social Circle) - 2nd @ 120
  • Contenders:
    • Davis Peek (Darlington) - SQ @ 120
    • Austin Phan (Greater Atlanta Christian)
    • Sam Rollins (Lovett)
  • Best 1st Round Match: Jonathan Boss vs. Austin Phan
  • Darkhorse: Jonathan Boss (Pace)
  • Finals: Peek vs. Leach

 

132 lbs.

  • Favorite: Travis Tyson (Social Circle) - 3rd @ 145
  • Contenders:
    • Frank Houser (Pace) - 6th @ 132
    • William Delk (Wesleyan) - 5th @ 126
  • Best 1st Round Match: Nic Foster vs. Logan McClure
  • Darkhorse: Logan McClure (Union County)
  • Finals: Delk vs. Tyson

 

138 lbs.

  • Favorite: James Corasaniti (Social Circle) - 1st @ 132
  • Contenders:
    • Rhett McDurmon (Darlington)
    • Hayden Koch (Wesleyan)
    • Zach Murdock (Gordon Lee)
  • Best 1st Round Match: Brody Everett vs. Hayden Koch
  • Darkhorse: Brody Everett (Armuchee)
  • Finals: McDurmon vs. Corasaniti

 

145 lbs.

  • Favorite: Reid Harris (Social Circle) - 1st @ 138
  • Contenders:
    • PJ Johnson (Lovett) - 3rd @ 152
    • Ian Politz (Greater Atlanta Christian) - 2nd @ 126
    • Jared Lassiter (Gordon Lee)
  • Best 1st Round Match: Jared Lassiter vs. Grant Marshall
  • Darkhorse: Grant Marshall (Wesleyan)
  • Finals: Johnson vs. Harris

 

152 lbs.

  • Favorite: Mitchell Clegg (Social Circle) - 4th @ 126
  • Contenders:
    • Braden Jarvis (Gordon Lee) - SQ @ 145
    • Brandon Toomey (Greater Atlanta Christian) - SQ @ 160
  • Best 1st Round Match: Elliot Layson vs. Ben Connor
  • Darkhorse: Ben Connor (Wesleyan)
  • Finals: Jarvis vs. Clegg

 

160 lbs.

  • Favorite: Trey Paschal (Social Circle)
  • Contenders:
    • Grant Garrett (Lovett) - 4th @ 152
    • George Bielan (Wesleyan)
  • Best 1st Round Match: Hunter Freeman vs. Bryan Nelson
  • Darkhorse: Bryan Nelson (Union County)
  • Finals: Bielan vs. Paschal

 

170 lbs.

  • Favorite: Cade Lackey (Social Circle) - 2nd @ 152
  • Contenders:
    • Brooks Layson (Lovett)
    • Chapman Pendery (Wesleyan)
    • Drake Byrd (Model) - 5th @ 182
  • Best 1st Round Match: Drake Byrd vs. Maximillia Hess
  • Darkhorse: Maximillia Hess (Monticello)
  • Finals: Layson vs. Lackey

 

182 lbs.

  • Favorite: Cameron Paschal (Social Circle) - 1st @ 160
  • Contenders:
    • Jacob Henderson (Armuchee)
    • Tyler Seawright (Monticello)
    • Hamp Dykes (Lovett) - 3rd @ 182
  • Best 1st Round Match: Hamp Dykes vs. Sam Butikofer
  • Darkhorse: Sam Butikofer (Rabun County) - SQ @ 152
  • Finals: Henderson vs. Paschal

 

195 lbs.

  • Favorite: David Engstrom (Social Circle) - 1st @ 195
  • Contenders:
    • Dakota Willerson (Model) - 5th @ 195
    • Hunter Brock (Washington-Wilkes)
  • Best 1st Round Match: Hunter Brock vs. JC Burkett
  • Darkhorse: JC Burkett (Armuchee)
  • Finals: Engstrom vs. Willerson

 

220 lbs.

  • Favorite: Aidan Jarrett (Greater Atlanta Christian) - 3rd @ 195
  • Contenders:
    • Jack Walsh (Pace) - 3rd @ 220
    • Chris Anglin (Monticello)
    • Corey Nickerson (Model)
  • Best 1st Round Match: Corey Nickerson vs. Patrick Ryan
  • Darkhorse: Patrick Ryan (Wesleyan)
  • Finals: Walsh vs. Jarrett

 

285 lbs.

  • Favorite: Keith Jones (Dade) - 5th @ 285
  • Contenders:
    • Ryan Harris (Social Circle)
    • Peyton Backer (Rabun County)
  • Best 1st Round Match: Jakeem Lawrence vs. Quinton Moore
  • Darkhorse: Quinton Moore (Riverside Military)
  • Finals: Jones vs. Backer