Georgia Class 6A State Tournament Fan's Guide

 Photo Credit: Clarke Central

Photo Credit: Clarke Central

We are excited to bring you "A Fan's Guide" to the GHSA State Tournaments that are taking place this coming weekend in Macon, Georgia.  We are pleased to provide the casual fan an insider's look into each bracket and what may (or may not) happen over the course of the weekend.  We make no predictions about who will win.  For each weight class we provide a few bulletpoints to watch and then a copy of the bracket (which you can see for yourself on trackwrestling.com).  Each weight class features:

  • Favorite: Our favorite to win the weight class based on this past season and past performance.
  • Contenders: A list of wrestlers that should challenge the favorite for the top step on the podium.
  • Best 1st round match: The match we believe will be the most entertaining during the 1st round of action.
  • Darkhorse: A wrestler that did not finish 1st, 2nd or 3rd in his/her section, but has all the tools to knock off everyone and take the top step.
  • Bracket Buster: A wrestler that finished 5th (or lower) in his/her sectional, but has the ability to be somewhere on the podium on Saturday evening.
  • Predicted Finals Match: Obviously who we believe will be in the finals.

A few notes before we have a look at each weight class.  First, we provide a copy of the bracket (a screenshot from trackwrestling) at the bottom of each "narrative".  Second, it is important to state that much of what is written below is not revolutionary.  It has some opinion, but is largely based on data.  We are limited in the amount of data we have because not every program in the state uses trackwrestling to provide results.  As a result, we collect tournament results throughout the season and pour over those results when trying to construct the Fan's Guide.  If wrestler x lost to wrestler y in a dual on a Tuesday night in late January ... it will not likely be reflected in the Fan's Guide. In the Tempest by William Shakespeare, Antonio uses the phrase "What's past is prologue" to suggest that everything that happened before now, has led to the opportunity that now sits before you.  As a result, we use a few #'s as context for why we have chosen certain wrestlers in the the categories identified above.  Remember ... this is not designed as a prediction.  Rather it is designed to help those sitting in the stands understand our great sport and what to watch over the next two days.

  • A Favorite will almost always be one of the two sectional champions ... and the list of contenders will have the other sectional champion and both sectional runners-up as well.  The list of contenders might include other wrestlers, but it will always include the sectional champions and runners-up. The reason ... 12 of the 14 2016 6A State Champions were Sectional Champions (Elias was a runner-up at sectionals at 160 and Bardall was 3rd at sectionals at 285).  In fact, all but 8 of the finalists last season were sectional champions (with many of the non-sectional champions being runenrs-up to the other finalist the week before).
  • North Forsyth's Jackson Bardall is a good example of a non-section champion or runner-up coming through on the biggest stage.  Bardall lost in the 6A Section A quarterfinals last season, but turned that around and took the top spot at the state tournament ... there is always a chance that a darkhorse will come through and win it all.

NOTE: I have tried to correct any incorrect names or grades, but I'm certain a few have slipped through the cracks.  Apologies for anyone that has incorrect information posted in the brackets ... the summaries are written largely from what has been produced in the brackets.  Also if an alternative has been included and a wrestler has been removed because of injury ... please keep in mind that it takes several days to write the Fan's Guides and we are unable to go back and check (and correct) anything updated after Monday.

Team

  • Favorite: 
    • Richmond Hill qualified all 14 of their wrestlers for this weekend's state tournament.  They will have fierce competition from the rest of the field, but qualify 14 puts them at a significant advantage over everyone else.  Add in two section champions, Drew Renshaw at 220 and Tyler Wilson at 182 and the Wildcats could be tough to beat.  The greatest challenge for Richmond Hill is that they have no "guarantees" in terms of points and will need to rely on a total team effort if they are going to hold off the pack.  Eight of their 14 enter as a #5 or lower, so the Wildcats will need to accumulate many of their points on the backside of the bracket.  Do they have enough to hold off the contenders?
  • Contenders:
    • Tier 1
      • Alexander and Valdosta enter the state tournament with twelve wrestlers and appear to be in the best position to knock off Richmond Hill.  Alexander, the 2017 Dual State Champions, also have two section champs (Deandre Burton at 152 and Little Nelson at 145), but it is the six wrestlers that finished 3rd that will determine whether Alexander can overtake Richmond Hill and take the team title.  If Dubroc, Cadman, Driskell, Ferrera, Meyers, and Perry can come through this weekend ... the Cougars are in a perfect position to add a traditional team title to the dual title they already own.  Valdosta also has 12 qualifiers, but trails Alexander by the slightest margin in tier 1.  Valdosta has 1 section champ (Trevian Walton at 126) and two runners-up in McGlamery and Parramore.  Whether Valdosta can stay within reach of Richmond Hill and Alexander will likely come down to how well Alderman, Collins, Green, Hampton, etc. wrestle.  South Paulding brings fewer than either Alexander or Valdosta, but they have the hammers to make this interesting.  South Paulding has 2 section champs (Raji Brown and Jake Mctyre), but it is the five wrestlers that finished either 2nd or 3rd that make the difference between a tier 1 team and a tier 2 team.  If South Paulding can get Byers, Carter, Robinson, Seymour and Moon all scoring points ... they can put pressure on any team in 6A.
    • Tier 2
      • Effingham County, Lee County, and Pope will each bring 10 wrestlers and 2 sectional champions to Macon this weekend.  Each has to feel confident they can take the top spot, but the margin for error is narrow with fewer wrestlers than the three teams mentioned previously.  Effingham County has 5 wrestlers that finished 3rd or better and will rely on them to make a run at the top 3 teams ... wins (and bonus points) by Walls, Wright and Hunt would be huge.  Lee Coutny has 4 wrestlers that finished 3rd or better and the margin for them to take the top spot is even narrower.  Monteiro, Alaniz, Bruner, and Jackson must produce, but how high Lee County climbs will likely come down to how well Grantham, Pizzaro, and others wrestle.  Pope also has four that finished 3rd or better and, like Lee County, will need points from those that finished 4th-6th to help them climb the hill and be in contention.  That means the top wrestlers must score, but it also means that Troy Gable, Mack Haskin, and Patrick Haskin must have good tournaments if the Greyhounds are going to be in the hunt.  
    • Tier 3
      • Johns Creek, Dalton, Allatoona, Creekview, Cambridge, and Chattahoochee have an outside shot at a top 5 finish.  Johns Creek qualified 9, but have an uphill climb to a top 5 finish with no section champions and just one that finished in the top 3, Nima Rezaei who finished 2nd at 160.  Dalton qualified 8, but they face the same uphill climb as Johns Creek.  They have no sectional champs, but 6 of their 8 qualifiers finished 3rd or better ... meaning they have an opportunity to make a move if they can put several of those wrestlers into the semifinals and onto the podium.  Creekview qualified 6, but have 2 champs in Bryce Davis and Braden Johnson.  Add in Evan Gianfala and Wyatt Higgins and Creekview has an opportunity to push for a top 5 finish (especially if all four can finish either 1st or 2nd).  Cambridge and Chattahoochee are on the outside with just 5 qualifiers (but both teams have 2 section champs and if they get production from their other wrestlers could push for a top 5 finish).

106 lbs.

  • Favorite: John Watts (JR) - Coffee County 
  • Contenders:
    • Max Druhot (FR) - Pope
    • Jayce Williams (JR) - Allatoona
    • Dennis McNeal (SO) - Douglas County
    • Rick Shores (FR) - Effingham County
    • Christian Small (FR) - Sequoyah
  • Best 1st Round Match: Kaleb Anderson vs. Richard Rannals
  • Darkhorse: Nolberto Chastain (SO) - Habersham Central
  • Bracket Breaker: Richard Rannals (FR) - Lanier
  • Finals: Watts vs. Druhot
  • Summary: The top 4 at 106 appear to be significantly ahead of the rest of the pack.  But the four at the top are all bunched close to one another and it would be a surprise to see any of them (Watts, Druhot, Williams or McNeal) emerge on top.  Watts gets the nod based on his 2016 Runner-up finish, but Druhot (the Section B Champ) has had a tremendous freshman campaign.  Williams (a 2016 qualifier) and McNeal gave the two section champs everything they could handle and the semifinals and finals look like great match-ups (on paper).  Shores and Small each took 3rd and also wrestled very well this past weekend ... look for them to push to finish high on the podium.  

113 lbs.

  • Favorite: Noah Bullock (JR) - Dacula
  • Contenders:
    • Juan Alaniz (SR) - Lee County
    • Kenen Uribe-Ochoa (JR) - Forest Park
    • London Dubroc (SR) - Alexander
    • Allen Haynes (JR) - Habersham Central
    • Matthew Tankersley (SR) - Dalton
  • Best 1st Round Match: Jacob Starks vs. Jordan Hampton
  • Darkhorse: Bailey Anderson (JR) - Richmond Hills
  • Bracket Breaker: Trey Turner (SR) - Heritage
  • Finals: Bullock vs. Alaniz
  • Summary: A wide open weight class.  Section B Champion Noah Bullock of Dacula, who finished 2016 one match from the podium, looked good this past weekend in downing Tankersley 7-1 and Haynes 10-3.  Juan Alaniz was outstanding in Section A in downing 2016 State Placer London Dubroc of Alexander 9-1 in the semifinals and then pinned Kenan Uribe-Ochoa of Forest Park in the finals.  Bullock and Alaniz each wrestled extremely well this past weekend, but their path to the finals will be far from easy.  Each of the contenders has the ability to knock them off and advance to the finals.

120 lbs.

  • Favorite: Bryce Davis (SR) - Creekview
  • Contenders:
    • Xavier Wallace (SR) - Effingham County
    • Quinn McGlamery (JR) - Valdosta
    • Gary Speed (SO) - Grovetown
    • Vinnie Ferrera (JR) - Alexander
    • Ethan Carroll (SO) - Dalton
  • Best 1st Round Match: Ervin Bryant vs. Keegan Connolly
  • Darkhorse: Dawson Brooks (SR) - Cambridge
  • Bracket Breaker: Keegan Connolly (SR) - Chattahoochee
  • Finals: Davis vs. Wallace
  • Summary: 2x State Champ Bryce Davis is easily the favorite heading into the weekend.  He had a technical fall, a fall and then downed Dawson Brooks 17-8 in the semi's and Gary Speed 9-2 in the finals.  Davis has just one loss on the season and has been easily handling the competition for much of the season.  Section A Champion Xavier Wallace headlines the pack chasing Davis.  Wallace had 2 falls, a 4-0 decision over Kole Metts of Coffee and a 7-3 decision over McGlamery in the finals.  He should be pushed on the top side of the bracket by Carroll or Speed (Speed beat Carroll 8-5 in last week's semifinals).  To be the Champion, you must beat the Champion ... and McGlamery, Castro, Ferrera, Brooks, etc. will each have an opportunity to make that a reality on the bottom side.

 

126 lbs.

  • Favorite: Drew Eller (FR) - Evans
  • Contenders:
    • Travian Walton (SR) - Valdosta
    • Jordan Krueger (JR) - Harrison
    • Daniel Byers (JR) - South Paulding
    • Chandler Cadman (JR) - Alexander
    • Jaxon Wells (SO) - Dalton
  • Best 1st Round Match: Grant Harney vs. Case Merritt
  • Darkhorse: Grant Harney (SR) - Centennial
  • Bracket Breaker: Mack Haskin (SR) - Pope
  • Finals: Eller vs. Walton
  • Summary: Walton, a 2016 6A State Placer at this weight, has been outstanding all season, but his counterpart on the opposite side of the bracket has been just a touch better.  Eller and Walton appear to be significantly better than the field and a finals match between the two should be outstanding.  Eller had a fall, a 20-7 major decision and two technical falls (including a 16-1 tech fall over Jordan Krueger in the finals).  Walton was very workmanlike in dispatching everyone last weekend.  He had a 7-0 quarterfinal win over Cadman, a 10-1 major decision over Wright, and a 7-1 decision over Byers.  The contenders will make things interesting, but it would be a surprise if the two sectional champs weren't squaring off in the finals Saturday afternoon with the top step on the line.

132 lbs.

  • Favorite: Andrew Burpee (SR) - Habersham Central
  • Contenders:
    • DaShawn Farber (FR) - Northside
    • Miles Parramore (SR) - Valdosta
    • Will Moon (SR) - South Paulding
    • Sergio Alvarez (JR) - Dalton
    • Jarrett Torres (JR) - Greenbrier
  • Best 1st Round Match: Troy Gable vs. Will Evans
  • Darkhorse: Troy Gable (FR) - Pope
  • Bracket Breaker: Will Evans (SO) - Richmond Hill
  • Finals: Burpee vs. Farber
  • Summary: Burpee, a 2014 State Champion, has been all over the podium in both 2015 and 2016, but has yet to find the top step again.  He lost a tough 3-0 decision to Codi Russell last season and has looked super since that loss (including some quality wrestling out of state this summer).  Freshman Dashawn Farber was simply outstanding last week en route to the Section A title.  Farber pinned Will Evans of Richmond Hill in the semifinals and then took out a very talented Miles Parramore 9-3 in the finals.  We have very little information about who Farber has wrestled this season, but a solid 9-3 win over Parramore is enough of an indication that he has all the tools to take the top step.  The bottom side of the bracket is extremely tough with Parramore and Moon (Parramore handled Moon 12-3 in the quarters last week) and Gable and Evans.  Burpee's road to the finals is anything but easy.  Torres and Alvarez battled to a 4-3 decision in last week's semi's (with Alvarez coming out on top) and you should expect a repeat of that kind of a match again this weekend.  The winner likely gets Farber for a shot at the finals.

138 lbs.

  • Favorite: Ethan Phillips (SR) - Chattahoochee
  • Contenders:
    • Reed Vincent (SO) - Houston County
    • Harrison Kemp (SR) - Allatoona
    • Austin Seymour (FR) - South Paulding
    • Wyatt Higgins (FR) - Creekview
    • Austin Bailey (SR) - Northgate
  • Best 1st Round Match: Zayd Ansari vs. Kincaid Richardson
  • Darkhorse: Zachary Corcoran (JR) - Cambridge
  • Bracket Breaker: Kincaid Richardson (SR) - Evans
  • Finals: Phillips vs. Kemp
  • Summary: A very even weight class with any number of wrestlers having the resume to make a case for the "favorite" label.  We have decided on 2016 State Placer Ethan Phillips after his outstanding run to the Section B title.  Wins over Felouzis and Higgins before downing Kemp 6-4 in the finals sets him up on the bottom side of the bracket.  The path is not easy with Seymour, Bailey, Felouzis, Corocoran, and Webb waiting, but it seems easier than the path for Vincent, Kemp, etc. on the top.  We have little information in the way of results on Vincent, but we do know he has been a mainstay on the summer scene and has achieved a significant amount of success away from the state.  A quarterfinal match-up with either Ansari or Richardson and then a semifinal bout with Higgins or Kemp makes his path to the finals a bit daunting.  Don't be fooled by the 10 losses next to Kemp's name ... he has wrestled some of the best competition around.  Keep an eye on Corcoran ... he is far from a gimme for Phillips (losing 2-1 to Kemp in last weekend's semi's).

145 lbs.

  • Favorite: Gavin Kane (FR) - Cambridge
  • Contenders:
    • Little Nelson (JR) - Alexander
    • Will Formato (JR) - Allatoona
    • Randy Carter (SR) - South Paulding
    • Malique Johnson (JR) - Gainesville
    • Matt Bruner (SR) - Lee County
  • Best 1st Round Match: Malcolm Johnson vs. Daniel Hajduk
  • Darkhorse: Jorge Malave (SR) - Grovetown 
  • Bracket Breaker: Jalind Green (SR) - Valdosta
  • Finals: Kane vs. Formato
  • Summary: Year of the freshman?  Look around at the young talent and Georgia could crown between 10-15 freshman State Champions by the end of the weekend.  That is certainly the case at 145 where Gavin Kane looks continue in his brother's footsteps and climb to the top of the podium.  Kane is just 10-0 on the season (according to the record below), but his run through the Section B bracket was simply outstanding.  Kane had a technical fall and a fall before taking out 5A 126 lb. State Runner-up Will Formato of Allatoona 4-3 in the semifinals.  An 18-3 technical fall win over Malique Johnson of Gainesville punctuated Kane's step into the favorite spot.  Alexander's Little Nelson was dominant en route to the Section A title ... securing 3 1st period falls and a 2nd period fall over Carter to take the title.  Nelson's losses to Knox Fuller of Bradley Central (TN), Ben Emery of River Bluff (SC), etc. illustrate that he has all of the tools to take the top step over both Kane and Formato.  It seems very likely that a Nelson vs. Formato semifinal is in the cards for Friday afternoon ... if that is the case then kick back and watch a fantastic match.  The winner will likely get Kane, but don't sleep on Carter, Bruner, Malave, etc.

152 lbs.

  • Favorite: Cody Anderson (SR) - Allatoona
  • Contenders:
    • Deandre Burton (JR) - Alexander
    • Malik Coleman (JR) - Dalton
    • Evan Gianfala (JR) - Creekview
    • Ruston Robinson (SO) - South Paulding
    • Zach Baranowski (SR) - Effingham County
  • Best 1st Round Match: Buraaq Wasti vs. Akeem Littles
  • Darkhorse: Kevin Alderman (JR) - Valdosta
  • Bracket Breaker: Akeem Littles (JR) - Richmond Hill
  • Finals: Anderson vs. Burton
  • Summary: Never bet against a wrestler on a roll.  Deandre Burton showed up last week and put together a fantastic tournament en route to the Section A title.  He beat Kevin Alderman 3-2 in the semi's and downed Ruston Robinson in overtime in the finals.  If he can continue that streak, he could be in the finals opposite Anderson.  Anderson, a 2016 5A State Placer at 138, has been outstanding this season en route to a 41-2 record.  He has losses to Tucker Witmer of Woodward Academy and Chandler Miele of Mill Creek, but also have some outstanding wins over the likes of Trent Ferguson of Buford, Peter Myndresku of Archer and others.  His solid performance at last week's Section B tournament puts him in the favorite spot.  But don't be fooled ... neither Anderson nor Burton are a sure thing and Coleman, Gianfala, Robinson, Baranowski and others will be ready to knock them off and assume the top spot for themselves.

160 lbs.

  • Favorite: Will Britain (SR) - Cambridge
  • Contenders:
    • Jake Mctyre (SR) - South Paulding
    • Cameron Prevost (JR) - Northgate
    • Cole Driskell (SR) - Alexander
    • Nima Rezaei (FR) - Johns Creek
    • Alex Figueroa (SR) - North Atlanta
  • Best 1st Round Match: Justin Poole vs. Mitchell Grantham
  • Darkhorse: Jalon Causey (SR) - New Manchester
  • Bracket Breaker: Mitchell Grantham (SR) - Lee County
  • Finals: Britain vs. Mctyre
  • Summary:  There is little doubt about the top two choices at 160.  Jake Mctyre tore through the Section A tournament a week ago and made a statement that he should be considered the favorite this weekend.  With 2 pins under a minute, a 16-0 technical fall over Driskell and a 13-1 major over Prevost, Mctyre showed he is a man on a mission.  But to claim the top spot he must get past returning 5A 152 lb. State Runner-up Will Britain of Cambridge.  Britain is a perfect 52-0 on the season and has beaten some top level competition (AL 7A #2 Bowman Hill of Vestavia twice, Gabriel Lee of Brookwood, Drew Cook of Bremen to name just a few).  That isn't to say that Causey, Figueroa, Rezaei, Prevost, Driskell and others won't challenge, but this looks like a showdown between Mctyre and Britain on Saturday afternoon.

170 lbs.

  • Favorite: Braden Johnson (JR) - Creekview
  • Contenders:
    • Zebrandon Gant (JR) - Effingham County
    • Jordan Conley (SR) - Pope
    • Jaquaris Middlebrooks (SO) - Glynn Academy
    • Chancellor Jones (JR) - Osborne
    • Kevin Murry (JR) - Richmond Hill
  • Best 1st Round Match: Connor Hoven vs. Xavier Jamerson
  • Darkhorse: Kem Collins (JR) - Valdosta
  • Bracket Breaker: Ethan Wilson (SR) - Lanier
  • Finals: Johnson vs. Gant
  • Summary: Both Johnson and Gant are returning State Placers (Johnson was 2nd in '16 and 1st in '15 and Gant was 3rd last season) and they enter as the favorites to make it to the finals.  Johnson is 48-1 on the season and was extremely impressive en route to the Section B title a week ago.  Pins over Schreiber and Wilson and a 12-3 major decision over Conley shows he is a man on a mission to get back on the top step.  Gant was equally impressive en route to the Section A title.  He had a fall over Jamerson in the semi's and then easily handled Middlebrooks 12-1 to take the top spot.  Johnson and Gant look like the favorites, but don't sleep on Conley and Jones on the top side (Conley beat Jones 3-2 last weekend) and Middlebrooks and Murry on the bottom.  

182 lbs.

  • Favorite: Abe Elias (SR) - Pope
  • Contenders:
    • Taylor Wilson (JR) - Richmond Hill
    • Sylvester Jackson (JR) - Lee County
    • Brantley Emanuel (SR) - Effingham County
    • Thomas Jackson (SR) - Dunwoody
    • Joseph Reese (JR) - Dalton
  • Best 1st Round Match: Daniel Gladwell vs. Derek Whittmore
  • Darkhorse: Raquain Middlebrooks (SR) - Glynn Academy
  • Bracket Breaker: Lucas Chitty (SO) - Tucker
  • Finals: Wilson vs. Elias
  • Summary: Pope's Abe Elias returns for another title.  The defending 6A 160 lb. State Champion has wrestled well all season and enters this weekend with an impressive 31-2 record.  He had 3 falls and a solid 4-0 decision over Thomas Jackson to take the Section B title last weekend.  Wilson downed a very tough Sylvester Jackson 9-7 before taking out Brantley Emanuel 9-0 to take the Section A title.  Lee County's Sylvester Jackson probably poses the greatest challenge to Elias on the bottom side.  Jackson has some very good wins and his losses have come to very good competition.  We know very little about Emanuel except that he has beaten Middlebrooks (a returning qualifier and has lost on consecutive weekends to Wilson in the finals).  

195 lbs.

  • Favorite: Constantine Gavales (SR) - Dunwoody
  • Contenders:
    • Raji Brown (JR) - South Paulding
    • Tyson Garnett (SR) - Greenbrier
    • Aerin Horton (SR) - New Manchester
    • Shamar Cofield (JR) - Grovetown
    • Conner Perry (SR) - Alexander
  • Best 1st Round Match: Zekeil Walls vs. Chance Wheeler
  • Darkhorse: Zekeil Walls (SO) - Effingham County
  • Bracket Breaker: Austin Beyers (SR) - Sprayberry
  • Finals: Brown vs. Gavales
  • Summary: Perhaps the most wide open weight class of the tournament regardless of classification.  Brown was 0-2 last year at the state tournament, as was Garnett. Gavales, Horton and others didn't qualify.  So we are absent of anyone that has made a serious run at a title in the past.  Brown had a couple of falls, but also managed to just sneak by Zekeil Walls in overtime in the semifinals last week.  Gavales is unbeaten, but it is uncertain how many "quality" opponents he has faced.  He beat Cofield 5-4 before pinning Wheeler in the semifinals last week (and downing Garnett 6-4 to take the Section B title).  If a #2, 3 or lower finisher does make the finals in 6A ... don't be surprised if it happens at 195.  Brown and Gavales are the favorites based on last week's action, but there are many names that can make a run at the title here.  

220 lbs.

  • Favorite: Drew Renshaw (JR) - Richmond Hill
  • Contenders:
    • Nick Markus (JR) - Alpharetta
    • Dalton Elliot (SR) - Northgate
    • Malcolm Spencer (SR) - Allatoona
    • Ryan Inskip (JR) - Pope
    • Eugene Thomas (SO) - Glynn Academy
  • Best 1st Round Match: Zach Loner vs. Taveyon Grissom 
  • Darkhorse: Greggory Rodgers (JR) - Grovetown
  • Bracket Breaker: Sharif Rahman (SR) - Dalton
  • Finals: Renshaw vs. Markus
  • Summary: Another wide open weight class.  It doesn't appear that any of the 2017 qualifiers qualified a year ago ... which means we have many opportunities for someone new to step up and take control.  Based on last week's action, Richmond Hill's Drew Renshaw appears ready to take the reigns.  Renshaw has just 3 losses on the season and each is to a pretty decent wrestler (Jarvis of Colquitt County, Jones of Ware County, and Nalepa of George Walton Academy).  He was impressive en route to the Section A title and should be considered the favorite heading into the weekend.  Nick Markus of Alpharetta also brings an impressive record into the weekend (25-2), but significantly less is known about his level of competition.  He did tally falls over Grissom and Rahman before downing Spencer 4-0 for the Section B title a week ago.  This is another weight class where things could get very interesting ... don't be surprised if someone unexpected is either in the finals or pushing for a finals spot late in the tournament.

285 lbs.

  • Favorite: James Monteiro (SR) - Lee County
  • Contenders:
    • Noah Latszch (JR) - Chattahoochee
    • Derrick Newton (JR) - Coffee
    • Cole Norsworthy (SR) - Evans
    • Spencer Meyers (JR) - Alexander
    • Keith Harris (SR) - Gainesville
  • Best 1st Round Match: Daniel Brown vs. Carson Hunt
  • Darkhorse: John Cano (JR) - Brunswick
  • Bracket Breaker: Demetrius Allen (SO) - Valdosta
  • Finals: Monteiro vs. Latszch
  • Summary: Monteiro lost a close 3-1 decision to eventual champion Jackson Bardall in last year's 1st round of the state tournament and proceeded to reel off a series of wins to get back to finish 4th.  He has had some close calls this season, but understands what is necessary to grind out wins at the state tournament.  As a result, he is the "favorite" heading into the weekend.  Chattahoochee's Noel Latszch is new to the big stage, but you wouldn't know it based on last week's performance.  He pinned everyone except Tyler Purdee en route to the Section B title.  He will need to bring that same game this weekend because the competition level just got more difficult.  Newton or Meyers will likely make the path to the finals a problem, but Latszch can't look past Brown or Hunt in the quarters.  Monteiro seems like the safe choice here, but don't be surprised if someone else up top finds a way to get past him.  This is another very interesting weight class.